Soha nem volt gondja a motivációval Mócsán Bálintnak, a DEAC kosárlabdázójának, hiszen sportágtól függetlenül mindig is szeretett sportolni. Mára elmondhatja magáról, azzal keresi a pénzét, amit igazán szeret, a kosárlabdázással. A fiatal élsportoló ma csapatkapitányként erősíti a debreceniek kosaras klubját, de büszkeséggel tölti el, hogy korábban Amerikában is lehetősége volt sportolni és egyetemre járni. Egy rövid interjú keretében többek között pályafutásáról, céljairól és a tengerentúlon töltött éveiről is mesélt Bálint.
Az utánpótlás éveidet követően Amerikában folytattad a karriered. Milyen meghatározó tapasztalatokat sikerült elsajátítanod a tengerentúlon a kosárlabdázás terén, illetve a személyiséged hogyan formálta ez a kitekintés?
Az Amerikában töltött négy év alatt rengeteget profitáltam sportolóként és a magánéletemben is, hiszen egy számomra új kultúrába csöppentem bele a világ másik túloldalán, ahol magamra voltam utalva. Sikerült azonban ezt a feladatot is megugranom, és visszatekintve nagyon hálás vagyok, amiért ilyen lehetőségem adódott. Kosárlabdázóként is fejlődhettem, emellett sikerült a diplomát is megszereznem, ami a sportkarrierem utáni időszakban biztosan nagy segítségemre lesz.
Hogyan látod, miben különbözik, illetve miben hasonló a kosárlabdázó légkör Amerikában és idehaza?
Az amerikai kosárlabda nagyon sok mindenben különbözik az európaitól. Azt gondolom, nálunk egy jóval lassabb és szervezettebb játékstílus a megszokott, míg az USA-ban a gyors ritmusú játék, illetve az egyénekre épülő megoldások vannak előtérben. Amerikában irigylésre méltó a sportolók hozzáállása és habitusa. Mindenki a lehető legtöbbet akarja kihozni magából, a játékosok minden egyes alkalommal hatalmas önbizalommal lépnek pályára.
Miért szerettél volna hazatérni, és újra Európában játszani?
Jó szívvel gondolok vissza az Amerikában töltött éveimre, de már ott megfogalmazódott bennem, hogy szeretnék egyszer visszatérni Európába. Az is hozzátett a dologhoz, hogy épp a Covid-19 berobbanásának idején diplomáztam. Biztosabbnak tűnt a jövőm, ha visszatérek Európába, és itt folytatom a karrieremet.
Jelenleg a DEAC csapatát erősíted. Egyénileg és csapatkapitányként milyen célokat szeretnél elérni a kluboddal?
Szeretném, ha a csapattal kiemelkedő eredményt tudnánk elérni ebben az évben. Csapatkapitányként és játékosként igyekszem a legtöbbet hozzátenni a mérkőzésekhez, és a teljesítményemmel próbálom sikerekhez hozzásegíteni a DEAC-ot.
Korábban egy neves sportportálnak azt nyilatkoztad, nagy álmod a válogatottság. Hogyan látod, jelenleg hol tart ennek az álomnak a megvalósulása, illetve ezen kívül milyen sikereket szeretnél elérni a pályafutásodban?
A tavalyi év álomszerűen alakult, hiszen életemben először meghívót kaptam a felnőtt válogatottba, és lehetőségem nyílt hazai közönség előtt bemutatkozni. A 2024-es évben azon leszek, hogy folytassam ezt az elkezdett utat, és minél jobb teljesítménnyel járuljak hozzá a klubcsapatom eredményeihez, valamint lehetőséget teremtsek arra, hogy ismét magamra ölthessem a címeres mezt.
Pszichológia szakon végeztél az Idaho State Egyetemen. Így, hogy szakmai rálátással is rendelkezel, mit gondolsz, miért lehet hasznos a sportolóknak pszichológushoz fordulniuk?
Egy sportoló rengeteget tud profitálni, ha együtt dolgozik egy sportpszichológussal, mivel a fizikai edzés mellett a mentális része is rendkívül fontos a sportolói életnek. Szerencsére sok híres sportoló kezd nyitottan beszélni erről a témáról, és jó eséllyel egyre többen fognak ilyen megközelítésből is foglalkozni a karrierjükkel.
Milyen sérülést szereztél a pályafutásod során, illetve milyen rehabilitációs módszer segített a felépülésben?
A legkomolyabb sérülésem egy ugrótérdnek nevezett térdprobléma volt: a bal térdemben kialakult egy folyamatos gyulladás, aminek az okát sokáig nem tudták feltárni. Bármilyen kezelést kaptam, a gyulladást nem sikerült megszűntetni, a műtét sem bizonyult hatásosnak. Később kiderült, a torokmanduláim álltak a probléma hátterében: amint azokat kivették, a térdem is elkezdett javulni. Ezt követően a szokásos rehabilitáció, valamint a több órányi gyógytorna mellett a kezelések is hatásosnak bizonyultak, és rövid időn belül már százszázalékosan tudtam visszatérni a pályára.
Hogyan érintette ez a sérülés a karriered? Mentálisan mennyire viselt meg ez a nehéz helyzetet?
Ez a sérülés volt, ami a legjobban megviselt mind fizikálisan, mind mentálisan, mivel egy teljes szezont ki kellett kihagynom, ráadásul sokáig úgy tűnt, nem folytathatom a pályafutásomat. Ennek ellenére próbáltam tartani magamban a hitet. Végül sikerült felülkerekedni a sérülésen, és visszatérni a pályára. Ez mentálisan hatalmas pozitív megerősítést jelentett számomra: megmutatta, hogy bármilyen nehéz helyzetből vissza tudok jönni.
Úgy érzed, érdekel és Neked való a személyre szabott sportbiztosításunk, de még nem vagy biztos a döntésben? További információkra van szükséged, hogy tudd, melyik a Neked legmegfelelőbb szolgáltatásunk? Jelentkezz pár kattintással ingyenes konzultációnkra, és kis időn belül felvesszük veled a kapcsolatot.
Köszönjük a jelentkezést
Hamarosan felvesszük veled a kapcsolatot emailben.
Legyen szép napod!