Egy méréssel megtudhatod, melyik sportág illik a testalkatodhoz


Egy méréssel megtudhatod, melyik sportág illik a testalkatodhoz

A testfelépítésen múlik, hogy jól teljesít-e valaki a sportban? Többek között igen. A sportantropometriával már gyermekkorban – de akár felnőttként is – megállapítható, a sportoló testalkatához melyik sportág, poszt vagy akár versenyszám a legideálisabb.

A testfelépítés tudománya

A sportantropometria alapja az anatómiát, az emberi test méreteit, alakját, arányait, illetve működési és mozgási képességét tanulmányozó kinantropometria. Noha ez a tudományterület hazánkban kevésbé ismert, létezik egy nemzetközi szervezet, az International Society for the Advancement of Kinanthropometry (ISAK), amely kifejezetten ezzel a szakterülettel foglalkozik. A testalkatot tanulmányozó méréseket az ISAK szakemberei a világ minden pontján egységes követelményekkel és módszerekkel végzik. A megállapított adatok a testnevelés, a kineziológia, a sporttudományok és a sportantropometria alapjául szolgálnak.

Így tudhatod meg, melyik sportágban lehetsz sikeres

Miért hasznos már gyermekkorban (vagy akár később is) tisztában lenni a testi adottságokkal? Mert így könnyebben kiválasztható az ideális, testfelépítéshez leginkább passzoló sportág. A sportantropometria nem csak a helyes sportág vagy poszt kiválasztásában, hanem a testfelépítéshez, az optimális sportághoz illő edzésterv összeállítását is megkönnyíti. Ha pedig sikerül megtalálni a megfelelő sportágat és edzésformát, a sportoló képes lesz magából a maximumot kihozni, így jobb teljesítményre és sikerekre számíthat. Célszerű időben elkerülni azt a sportágat, amihez a testfelépítés nem alkalmas, ugyanis a test hozzászokik a “rossz” edzéshez. Ez az idő múlásával nemcsak hogy nehezen korrigálható, de felesleges pénz-, idő- és energiabefektetés.

Mit árul el a testedről a sportantropometria?

A sportantropometriai méréskor a test 24 olyan pontját (a bőrfelülethez közel lévő, jól kitapintható csontvégek csúcsai vagy szélei) vizsgálják, amelyek a növekedés, testi fejlődés során sem változnak. A szakemberek által végzett, milliméterpontos mérés kevés időt vesz igénybe, és hitelesített mérőeszközökkel (magasságmérők, tolómérők, pontkörzők, bőrredőmérő, speciális fém mérőszalag) történik. A kapott eredményeket a világ minden pontján egységesen használt antropometriai mérési rendszer szerint elemzik ki. A vizsgált pontokat az egyes sportágak eredményes sportolóinak adataival összehasonlítják, így megállapítható megvannak-e az adott sportághoz szükséges adottságok. A sportantropometria személyre szabott információiból megállapítható a biológiai és a naptári életkor közötti eltérés, az optimális testtömeg, a várható felnőttkori testmagasság és testalkattípus (ekto-, endo- vagy mezomorf), a hízásra való hajlam, a fizikai terhelhetőség és erősíthetőség, a csontméretek, a váll, a csípő és a mellkas szélessége, valamint utóbbi mélysége is.

Minden életkorban hasznos mérés

A sportantropometriai mérésnek több típusa létezik. A sportágválasztó a testalkatnak megfelelő sportágakat segít megtalálni. A sportágspecifikus mérés a már kiválasztott sportág eredményes képviselőinek referenciaadataihoz viszonyít, így könnyen kiválasztható, az adott sportág mely posztján lenne a legsikeresebb a sportoló vagy a gyermek. A szakértők a gyerekek esetében – nemtől függően – 8-10 éves korban, serdülőknél 10-13 éves korban, míg a fiatal felnőttek esetében 16-21 éves korban javasolják a sportantropometriai mérés elvégzését. Felnőtteknek is hasznos lehet, hiszen így könnyebben elérhetik a lehető legjobb sportformát, vagy olyan információkat kaphatnak, ami az segít az ideális testsúly elérésében. Az élsportolók a mérés segítségével egyszerűen kijelölhetik a relatív csonttömegtől függő izomtömeg-fejlesztés optimális felső határát.