“Egy dolog a fizikai, és egy másik a mentális felépülés“ - Interjú Pék Dáviddal


“Egy dolog a fizikai, és egy másik a mentális felépülés“ - Interjú Pék Dáviddal

A BiztoSportnál a kezdetektől az volt a célunk, hogy a sportbiztosítás mellett egy széleskörű szolgáltatáscsomagot tudjunk ügyfeleinknek adni vagy ajánlani. Örömmel jelentjük be, hogy Pék Dávid sportpszichológus segítségével egy lépéssel közelebb kerültünk ehhez a célhoz.

A sportpszichológia fontosságát már egy korábbi blogcikkben is bemutattuk. A sport szakmai fejlődésével egyre népszerűbbé és nélkülözhetetlenebbé váló tudományág célja a sportolók mentális problémáin segíteni, hogy a pályán a lehető legjobb teljesítményre legyenek képesek. Dáviddal készült interjúnkban szóba került a sérülések feldolgozása, a profi sport fejlődése és az utánpótlás korosztályok felkészítése is.

A BiztoSporttal való együttműködés keretein belül, ügyfeleink 15%-os kedvezménnyel vehetik igénybe Dávid segítségét.

El tudnád mesélni egy kedvenc személyes példádat, amely során a sportpszichológiai megbeszélés éles változást hozott egy sportoló teljesítményében?

Nem szívesen „adom ki” a sportolóimmal való munkánk műhelytitkait, diszkrécióra törekszem. Pár megjegyzésből pedig össze lehet rakni a képet, hogy kiről is lehet szó. Azonban mindig nagy öröm számomra látni, amikor egy sportoló túllép a nehézségén és ennek köszönhetően közelebb kerül a céljaihoz. Sokszor téma a mérkőzések előtti izgulás, amelynek már testi tüneteit is észleli magán a sportoló. Ezzel kapcsolatban több játékos esetén is jó érzéssel gondolok vissza, hogy például, aki korábban hányingerrel, hányással küzdött mérkőzés előtt, őt már nem hátráltatja ez a dolog. Az érzelmeit eredményesen tudja szabályozni. Kellemes emlék egy vízilabdázóval végzett közös munka is, aki azzal keresett meg, hogy szeretne jobban teljesíteni. A rákövetkező évre megtriplázta góljai számát és később egy magasabban rangsorolt csapatban tudott igazolni.

A BiztoSportnál sportbiztosítással foglalkozunk, így a sportolók sérülés utáni felépülése nagyon fontos kérdés számunkra. Mik a legfontosabb kérdések, szempontok, amik egy sportpszichológusnál felmerülnek egy sérült sportoló visszatérésénél?

A sportolónak egy sérülést elszenvedni és emiatt a pályán kívülre kerülni hosszabb vagy rövidebb időre az mindig a legrosszabb forgatókönyv. Ezt természetesen mindenki szeretné elkerülni, de szükséges elfogadni azt, hogy sajnos ez is a sport része. Ha már megtörtént a sérülés, onnantól beléphet a képbe egy sportpszichológus, aki felkészítheti a sportolót, hogy milyen mentális megterheléssel, kihívásokkal jár együtt egy esetleges műtét vagy a műtét utáni időszak, majd a rehabilitáció. Visszatérésnél mindig kulcskérdés, hogy jelen van-e a rásérüléstől való félelem a sportolónál vagy eredményesen feldolgozta és maga mögött tudta hagyni a történteket. Egy dolog a fizikai felépülés és egy másik a mentális felépülés egy sérülésből. Általában a kettő nem egyidőben történik meg. A visszatérés egyet jelent azzal, hogy a sportoló újra a pályán lehet, edzhet és megküzdhet a csapattársaival a percekért. Megterhelő egy sérült vagy sérülésből visszatérő játékosnak azzal szembesülni, hogy a többiek tudtak dolgozni, fejleszteni magukat, míg ő rehabilitált. Kérdés, hogy ezzel a gondolattal mit kezd és hogyan tudja a saját helyzetében ezt előnyére fordítani. Szintén lényeges megvizsgálni a sportoló szűkebb és tágabb környezetét a sérüléséhez való hozzáállásban, kap-e elég támogatást és időt felépülni vagy esetleg siettetik?

Sok helyről halljuk, hogy utánpótlás korban a nagy verseny ugyanúgy mentális nehézségeket tud okozni, mint felnőtt korban. Mire kell figyelned, amikor fiatalabb sportolókkal dolgozol együtt?

A téttel, versenyhelyzettel együtt járó izgulás vagy szorongás a sport minden szintjén jelen van, legyen az a felnőtt első osztály vagy az U11-es foci torna. De igazából mindannyian csúcsteljesítményre törekszünk, akár a munkánk során, akár otthon a gyereknevelésben és ez bizony stresszel jár. Fiataloknál a szülők szerepével, hatásaival is dolgozunk. Egységként kell őket kezelnünk. Néha kérdés lehet, hogy kié igazából a sporthoz kapcsolódó motiváció, a szülő jobban akarja-e, hogy a gyermekéből sportoló váljon? A gyerekek kevésbé rendelkeznek azokkal a megküzdési módokkal, amiket egy kudarc- vagy sikerélmény esetén alkalmazhatnak, erre is érdemes figyelmet fordítani a közös munka során. A felnőtt élsporttal ellentétben a fiataloknak még az iskolára is figyelmet kell fordítaniuk, kettős terhelés alatt állnak és ez a dupla szerepben helytállás is megterhelő számukra.

Az élsportban jelenleg két trendet is megfigyelhetünk. Egyrészt az eredményeket a szakértők egyre inkább számokkal, statisztikákkal, elemzésekkel írják le és egyre kevesebb a “nem voltunk ott fejben” magyarázat. Emellett viszont azt is láthatjuk, hogy egyre profibb a játékosok mentális felkészítése is, ami ugyanúgy szükséges a sikerhez. Mit gondolsz erről a látszólagos ellentétről?

Úgy gondolom, hogy mindkettőnek helye van a mai sportban. A statisztikából, elemzésekből számíthatunk valamire, hogy egy játékos miként fog valószínűleg teljesíteni, milyen számokat hozhat. Azonban a mentális felkészítés pedig hozzásegíti a sportolót ahhoz, hogy amikor az igazán nagy téthelyzetben találja magát, akkor is a legjobbját tudja majd nyújtani és hozni tudja azokat a számokat és eredményeket. Ha nem jön a várt eredmény azért még mindig jellemzően az a visszajelzés, hogy „nem voltunk ott fejben”. Kemény Dénes nyilatkozta azt, hogy nem lehet mindent a statisztikára bízni, szükséges a megérzésekre is hagyatkozni, hogy éppen ő kit érez jobban késznek ahhoz, hogy vízbe küldje. Említenék még két, a sportágában elit szintre jutó sportolót: Conor McGregor szerint 90 vagy akár 100%-ban mentális kérdés az, hogy az oktagonban milyen eredmény születik. Illetve, LeBron James is azt vallja, hogy a kosárlabda mentális része kb. 80%-ot tesz ki az egészből. Azt gondolom edzhetsz bármennyit, lehetsz bármennyire tehetséges vagy felkészült, ha a legfontosabb pillanatban nem tudsz a feladatodra fókuszálni, akkor a másik lesz a győztes.

Mit gondolsz a BiztoSporttal való együttműködésről? Miért fogadtad el a felkérést? Mit vársz partnerségtől?

Fontosnak tartom, hogy a sportolókat minél több helyen szembesítsük a tudatosság fontosságával. A BiztoSport élen jár ebben azzal, hogy tájékoztatja sportolóit arról, hogy milyen lehetőségei vannak, akár egy sérült játékosnak abban, hogy hova fordulhat segítségért vagy milyen megtakarítási, befektetési lehetőségek léteznek sportolók számára. A (sport)pszichológiával kapcsolatban pedig néha még van ellenérzése az embernek, pedig a nyugati társadalmakban teljesen elfogadott tény, hogy egy sportoló sportpszichológus bevonásával készül fel a versenyekre. Az együttműködés által még több sportolóhoz eljuthat ennek a szolgálgatásnak a híre és a benne rejlő lehetőségek.

Ha tovább olvasnál a sportpszichológiáról, figyelmedbe ajánljuk korábbi blogcikkünket. Ha sportoló vagy és úgy gondolod, szükséged lenne sportpszichológiai tanácsadásra, Pék Dávid oldalát ezen a linken érheted el.