Teljesítménykényszer, teljesítményszorongás, túl nagy nyomás, bizonyítási vágy, koncentrációs problémák, konfliktus a csapattal, kudarc, kiégés. Gyakran küzdenek élsportolók ezekkel a problémákkal. Sokan azonban nem beszélnek a nehézségekről, nem kérnek segítséget annak ellenére se, hogy a sportpszichológia egyre elfogadottabb a társadalom körében. Erre bizonyíték több olyan világhírű sportoló is, akik mertek sportpszichológushoz fordulni karrierjük és egészségük érdekében.
Mi lehet a legnagyobb kudarc egy versenysportoló pályafutásában? Például, ha mentális állapota – a többéves szigorú és kitartó felkészülés ellenére – nem engedi, hogy megmérettesse magát az egyik legjelentősebb nemzetközi versenyen. Ez Simone Biles, minden idők legsikeresebb tornászának példája. Az amerikai olimpikonnak szorongása és mentális problémái miatt több versenyszámban is vissza kellett lépnie a tokiói olimpián. Per Mertesackerre, a német válogatott egykori focistájára akkora nyomás nehezedett a teljesítménykényszer miatt, hogy minden meccs előtt rosszulléttel küzdött.
A teniszezők közül Roger Federer osztotta meg a világgal, hogy a gyakori utazás, a jet lag és az edzések sokszor kimerítették, de élsportolóként mindezek ellenére erőt kellett, hogy sugározzon. Ahogy a teljesítménykényszer, úgy a depresszió se kivételez a sportban. A nemzetközi sport nagy nevei közül többen is – Thierry Henry, Michael Phelps, Naomi Osaka – sportpszichológus és pszichoterapeuta segítségét kérték depresszió elleni küzdelmükben. Néha a sportkarrier lezárása sem egyszerű. Serena Williams visszavonulása után képtelen volt kikapcsolni. Nehezen szokta meg az „egyszerű” életet, hogy az élsport okozta nyomás és szorongás többé már nem része a mindennapjainak.
A sportpszichológia – ahogyan a pszichológia sem – nem ördögtől való dolog. (Sport)pszichológus segítségét kérni pedig nem szégyen. Külföldön és a tengeren túlon már a sportpszichológián belül is több ágat megkülönböztetnek:
Számos olyan probléma és nehézség létezik, ami egy élsportolót pályafutása során érinthet, és akár a karrierje kibontakoztatásában is hátráltató tényező lehet. Jó hír azonban, hogy a sportpszichológusok hazánkban is segítenek megbirkózni
A sportpszichológusok segítenek továbbá
A sportpszichológiában – ahogyan a gyógyítás más területein is – az első és legfontosabb lépés a probléma gyökereinek feltárása, ugyanis a tüneti kezelés hosszabb távon nem nyújt érdemi megoldást. Ha megvan a gond forrása, különböző eszközök és módszerek segítenek annak megszüntetésében.