Sportbiztosítás útmutató – minden, amit tudnod kell


Sportbiztosítás útmutató – minden, amit tudnod kell

Bár külföldön sok sportágban már hagyománya van, hazánkban még gyerekcipőben jár a sportbiztosítás. Sajnos sokan még a sportolók közül sincsenek tisztában a lehetőségeivel és működésével, ezért egy részletes útmutatóban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Sportbiztosítás alapja

A sportolók egyik legnagyobb félelme, a sérülés általában nemcsak mentális, de anyagi nehézséget is okoz, ami magában foglalja a műtét, a keresőképtelenség és a rehabilitáció költségeit is. A sportbiztosítás célja, hogy ezekben a nehéz helyzetekben kisegítse a rendszeres edzések és mérkőzések miatt nagy kockázat alatt álló játékosokat.

Külföldön elterjedtebb a sportbiztosítás – természetesen sportágtól függően. Számos biztosító specializálódik erre a területre, sőt a nagyobb biztosítóknak kifejezetten sportolóknak szánt biztosítási terméke is van. A szakszervezetek és az egyesületek is nyitottabbak a saját és sportolóik anyagi védelmére, sokszor a biztosítás elválaszthatatlan a szerződéstől.

Magyarországon is léteznek sportszervezeti biztosítások, ilyen például a Magyar Kézilabda Szövetség vagy a Magyar Labdarúgó Szövetség csoportos balesetbiztosítása. Ezek a biztosítások egy játékosra évente minimális összeggel kötődnek meg, így a kártérítési díjak is nagyon alacsonyak.

Miért szükséges a sportbiztosítás?

Számunkra egyértelmű a válasz, de sajnos a hazai sportszervezeti és biztosító intézmények még nem vették fel a lépést a külföldi szokásokkal, szabályokkal. A sportbiztosítás kialakulásának oka az az egyszerű tény, hogy az átlagemberekhez képest a sportolók nagyobb kockázatot viselnek a balesetek terén, amik – főleg élsport esetén – nagy anyagi terhet jelent a sportolónak és a sportszervezetének is.

Ezt a terhet súlyosbítja, hogy a sportolók egy sérüléssel elsődleges munkaeszközüket vesztik el, így a tartós keresőképtelenség veszélye is jobban fenyegeti őket. A sportsérülések kockázata különösen magas, ha kontaktsportról beszélünk (pl. labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, jégkorong stb.), ahol a másik játékossal való kiszámíthatatlan érintkezés további veszélyt jelent. Ezt támasztja alá a statisztika, mely szerint amíg a röplabdázók minden 100., addig a kézilabdázók minden 10. mérkőzésen szenvednek sérülést.

A sportbiztosítással foglalkozó kevés magyar nyelvű tanulmány közül Gyökös Barbara és Bácsné Bába Éva publikációja foglalkozik a sportsérülések gazdasági vonzataival. Eszerint, bár a klubok és a sportolók nagyobb hangsúlyt fektetnek a sérülések megelőzésére, a költségek nagyobb részét a sérülések helyreállítása, tehát a rehabilitáció teszi ki.

A sportsérülések anyagi kockázata sajnos legtöbb esetben a játékosokat terheli, hiszen amatőr szinten általános, de profi szinten is előfordul, hogy az egyesület nem vállalja át a rehabilitációs és műtéti költségeket. Gyökös és Bácsné Bába kutatása alapján arra jutott, hogy a sportolók több mint 70%-a magának finanszírozza a felépülést. A kérdőívüket kitöltő sportolók számára ez évente átlagosan körülbelül 165.000 Ft-os rehabilitációs költséget jelent. (2020 óta valószínűleg ezek az összegek jóval magasabbak.)

A sportbiztosítás mellett szól a magyar egészségügyi rendszer állapota is. Ha egy sportoló minőségi és gyors ellátást szeretne kapni, akkor legtöbbször a hosszú kórházi várólisták miatt a magánellátás felé kell fordulnia, ami hatalmas költségekkel jár.

Szintén érv a sportbiztosítás mellett, hogy minden népszerű sportnál van lehetőség biztosítás kötésére. Lehetsz a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda vagy más sportág szerelmese, lehetőséged van a védelemre. Kizárások általában az extrém és a motorral hajtott járműveken végzett sportok.

Mire jár kártérítés?

Rögtön a lényegre térünk, hiszen sportoló ügyfeleink számára négy kártérítési tétel a legfontosabb: a műtéti térítés, a csonttörés térítés, a kórházi napi ápolási díj és a táppénz kiegészítés. Ebben a fejezetben ezeket a tételeket mutatjuk be.

Műtéti térítés:

Kezdjünk a legfontosabb, egyben sajnos a legösszetettebb sportbiztosítás összetevővel, a műtéti térítésekkel. Röviden összefoglalva a műtéti térítési összeget akkor kapod, ha valamilyen okból műtéti kezelésre szorulsz. A műtéteket – súlyosság szerint – négy csoportra osztjuk: kis, közepes, nagy és kritikus műtét. A műtétek besorolása a kórlapon található WHO kód alapján történik. Ennek megfelelően a műtéti térítéshez beírt összeg 20 (kis), 40 (közepes), 60 (nagy) és 100 (kritikus) százalékát fizetjük ki kártérítésként.

A műtéti térítésnek két típusa van, amelyek között általában fele-fele arányban ajánljuk megosztani a biztosítási összeget. Az egyik típus a baleseti műtéti térítés, ami magától értetődően, balesetből származó, két éven belüli, műtéti kezelés esetén jár.

A másik típusú műtéti térítés minden orvosi szempontból szükséges műtét esetén fizet, tehát nem csak baleset esetén. Ezt azért szoktuk javasolni, mert sportolóként sem csak balesetből eredően lehet szükséged műtéti kezelésre, ráadásul léteznek olyan hosszabb lefolyású nem baleseti sérülések is, amik beavatkozást igényelnek (pl. gerincsérv).

Csonttörés:

Talán a legegyszerűbb tétel: bármilyen balesetből eredő csonttörés vagy csontrepedés esetén kerül kifizetésre a térítési összeg 100%-a. Az esetleges kizárásokról a konzultáció alatt tájékoztatunk (pl. fogtörés, fogrepedés). Bizonyos különleges esetekben súlyos csonttörésnél az összeg 200%-a kerül kifizetésre.

Kórházi napi ápolási díj:

Ez a tétel abban az esetben fizet, ha balesetből eredően két éven belül orvosi indokból kórházi ápolásra szorulsz. A térítés már a kórházba kerülés időpontjától elindul, nem szükséges hozzá 24 órát bent tartózkodni. (Intenzív osztályon történő ápolás esetén a napi díj kétszerese kerül kifizetésre.)

Minimum összeg: 1.000 Ft/nap

Maximum összeg: 50.000 Ft/nap

Táppénz kiegészítés:

A táppénz, azaz a keresőképtelen állapot a sportolók számára is anyagi terhet jelenthet. Ezen segít a sportbiztosítás mellé járó napi kiegészítés. A kártérítést 14 napnál hosszabb balesetből eredő táppénz esetén lehet igénybevenni és maximálisan 150 napra igényelhető. Egy hosszabb kihagyással járó sérülés esetén (pl. keresztszalag-szakadás), így szinte a felépülés teljes idején napi térítést kaphatsz.

Minimum összeg: 1.000 Ft/nap

Maximum összeg: 15.000 Ft/nap

CT és MR szolgáltatás:

A sportsérülések vizsgálata során a diagnózishoz sok esetben elengedhetetlen egy orvosi képalkotó vizsgálat. Emiatt a sportbiztosításba lehetőséged van ezt is belefoglalni, figyelembe véve, hogy valószínűleg magánellátásba szeretnél menni a gyorsabb és minőségibb ellátás miatt. Ebben az esetben 10 napon belül megszervezzük a vizsgálatot, és 340.000 Ft-ig megtérítjük a díját.

Mivel a sportbiztosítás egyfajta életbiztosítás, a fenti események mellett még számos egyéb helyzetben is ki tudunk segíteni a nehéz helyzetből.

Utánpótlás sportbiztosítás

A sportbiztosítás már utánpótlás korban is nagyon fontos, hiszen egy tehetséges fiatal, aki komoly célokkal rendelkezik közel annyit edz, mint felnőtt társai. Ráadásul a korán érő játékosok általában nagyobb meccsterhelésnek vannak kitéve, hiszen több korosztályban is teljesítenek.

Sajnos ebben a korban még nem terelődik olyan nagy figyelem a prevencióra és a fiatal sportolók sok szempontból védtelenebbek is a sérülésekkel szemben. Ebben a korban különösen fontos, hogy egy tehetség minél kevesebb időt töltsön egy sérülés miatt pályán kívül, a gyors felépülés viszont általában költséges.

A BiztoSport emiatt rendelkezik sportbiztosítási megoldással utánpótlás sportolók részére is. Három megoldás közül lehet választani. A BiztoSport KID két költséghatékony csomagja kis havi díj mellett is megfelelő alapvédelmet szolgáltat. Komolyabb sportolói célok mellé viszont a hagyományos sportbiztosításunkat ajánljuk, ami havi 7.000 Ft-tól érhető el. Amellett, hogy ez teljesen testre szabható és hagyományos életbiztosításként is működik, a sportsérülésekre is sokkal magasabb kártérítéseket fizet.

Sportbiztosítás megtakarítással

A BiztoSportnál lehetőséged van megtakarítást is kapcsolni a sportbiztosításodhoz, amivel az a célunk, hogy a teljes körű védelem mellett a karrier utáni kezdést is segítsük a sportolóknál. Emellett természetesen számos más cél elérésében segíthet, például gyermeknevelés vagy lakásvásárlás.

A megtakarításodat a többszörös díjnyertes VIG Alapkezelő menedzseli, akik rendszeresen túlteljesítik az ígéretüket. A biztosításhoz hasonlóan a befektetés is teljesen személyre szabható, tíz alap közül választhatsz, amiket tetszőleges arányban válogathatsz össze. Ezzel egy teljesen egyedi kockázatú portfóliót hozhatsz létre. Ügyfeleink általában nem élnek ezzel a lehetőséggel, nekik tanácsadóink a megtakarításukat egy mérsékelt kockázatú, évente átlagosan 6,5%-os hozammal dolgozó alapba helyezik.

Ha azt szeretnéd, hogy a megtakarítás még több pénzen generáljon hozamot, akkor lehetőséged van rendkívüli díj befizetésre is minimum 50.000 Ft értékben. Ez kiváló lehetőség azoknak, akik a havi befizetések mellett a jelenlegi megtakarításukat is biztos helyen tudnák.

Biztosítási példa

Nézzünk meg egy példát a sportbiztosítás térítéseire:

Egy fiatal, 24 éves hivatásos sportoló a sérülés kockázatának mérlegelése után havi 30.000 Ft-tal kötött sportbiztosítást. Ilyen összegért teljes körű, professzionális védelemre számíthat. Az egyik mérkőzésen egy irányváltásnál éles fájdalmat érzett, ami után nem tudta folytatni a játékot. A meccs után MR vizsgálattal igazolták, hogy sajnos elszakadt az elülső keresztszalagja, műtétre lesz szüksége. Sportolók körében ez az egyik legfélelmetesebb sérülés, hiszen hosszú kihagyással jár és precíz rehabilitációt igényel.

A sportbiztosításába 6.000.000 Ft műtéti térítés volt foglalva, amiből a szabályzat szerint egy tipikus keresztszalag pótlási műtétre 40%-ra jogosult. A biztosított így 2.400.000 Ft kártérítést kapott a műtét után.

A kórházban 3 napot tartózkodott, és mivel a biztosításába 30.000 Ft/nap kórházi ápolási térítés volt, ezért 90.000 Ft-ot kapott. A hosszú felépülési idő miatt sok időt töltött táppénzen, amire naponta 15.000 Ft támogatásban részesült. A kihagyása olyan hosszú volt, hogy elérte a maximálisan támogatható 150 napot, így összesen 2.250.000 Ft-ot kapott. A sportbiztosításhoz MR és CT szolgáltatás is járt, aminek összege 92.000 Ft volt.

Ha mindent összeszámolunk, a sportoló összesen 4.832.000 Ft kártérítést kapott a sérülése után.

Ha a biztosítási csomagokra is szeretnél példát látni, akkor látogasd meg Sportbiztosítás oldalunkat.

Hogyan köthetek sportbiztosítást?

Ha sportbiztosítást szeretnél kötni, keresd weboldalunkon a konzultáció gombokat, ezzel indíthatod el a folyamatot. A konzultáció igénylés után egy emailben tájékoztatunk arról, hogyan jelezheted, mikor érsz rá egy tárgyalásra.

Tárgyalás alatt mi egy kötetlen beszélgetést értünk, ahol bemutatjuk a sportbiztosítás részleteit és a szerződéskötés menetét. Ezután felmérjük az igényeidet, ami alapján megbecsüljük, az egyes kártérítési tételeknél mekkora összegre van szükséged. A kalkulációt a biztosító online kalkulátor rendszerében végezzük el, ahol az ügyfelek igényei szerint teljesen személyre szabottan tudjuk beállítani az összegeket.

Ha úgy döntesz, hogy elfogadod az ajánlatot, akkor nincs más dolgod, mint befizetni az első két havi díjat, és a védelmed azonnal életbe lép.

Források

Gyökös Barbara. - Dr. Bácsné Dr. Bába Éva. (2020). Prevenció és rehabilitáció gazdasági szempontú vizsgálata kézilabda sportág specifikusan. Gazdálkodástudományi Közlemények VIII. évfolyam 2. szám 2020. Debreceni Egyetem

Bahr, R. – Engebrsten, L. (2009). Sports Injury Prevention, International Olympic Committee.